Aktualności

Publikacja w International Journal of Refrigeration

Z dumą informujemy o kolejnym sukcesie naszego zespołu. W jednym z najbardziej prestiżowych naukowych czasopism naszej branży, International Journal of Refrigeration, ukazała się publikacja pt. „Application of damping nozzles with complex geometry for pulsation and vibration reduction in chiller system”. Artykuł ten jest wynikiem badań w projekcie Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, część eksperymentalna objęła współpracę naukowców z zespołem M·A·S, a współautorem artykułu jest nasz pracownik, Marcin Borcuch.

Publikacja opisuje nowatorskie wykorzystanie dysz o złożonej geometrii, wytwarzanych w zaawansowanej technologii druku 3D (SLA), do skutecznej redukcji pulsacji ciśnienia oraz drgań w układach chłodniczych. To pierwsze badania oceniające skuteczność takich struktur tłumiących w rzeczywistych warunkach pracy chillerów sprężarkowych. Badania eksperymentalne zostały przeprowadzone z wykorzystaniem stanowiska badawczego zaprojektowanego i wykonanego przez M·A·S w naszym dziale R&D w Starachowicach. Analizowane elementy skutecznie ograniczyły pulsacje ciśnienia i zmniejszyły poziom drgań mechanicznych w rzeczywistej instalacji chłodniczej, przy czym najlepsze rezultaty uzyskano dla dysz montowanych sztywno, a wzrost mocy sprężarki nie przekroczył 4,3%. Badania potwierdziły również wysoką trwałość elementów wykonanych z żywicy wysokotemperaturowej w warunkach rzeczywistej pracy, co uzasadnia dalszy rozwój wewnętrznych struktur tłumiących w układach chłodniczych. W M·A·S łączymy akademicką teorię z najwyższą inżynierską praktyką, dostarczając rozwiązania, które definiują przyszłość nowoczesnego chłodnictwa przemysłowego.

Gratulujemy Marcinowi oraz całemu zespołowi badawczemu!

Z publikacją można zapoznać się na stronie https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140700726002276?via%3Dihub

Badania zostały zrealizowane w ramach projektu pt. „Nowe technologie oscylatorowego tłumienia pulsacji ciśnienia i wibracji rurociągów w instalacjach sprężarkowych z wykorzystaniem elementów wytworzonych przy użyciu technik druku 3D” sfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu LIDER XI (numer grantu: LIDER/40/0140/L-11/19/NCBR/2020), którym kierował Przemysław Młynarczyk.

Skip to content